  • SKU: PR-SC-14-LFS
  • Quantity Per Case: 100
Quantity Discounts
Buy Save Price
2 2% 2%
3+ 3% 3%
Free Fast Shipping
i
Ships within 1 Business Day
You May Also Like
Loading...
  • Description
  • Shipping & Returns
  • Heat Tolerance
  • Videos
Compostable
This product will naturally degrade into organic material.
Plant-Based Materials
Made with annually renewable plants like bamboo and corn.
Home Compostable
Certified to breakdown in a Home Compost environment.
Industrial Compostable
Certified to break down in a Commercial Compost environment.
No Added PFAS
No added PFAS to meet composting and state regulations.
USDA Certified Biobased
Made with a verified amount of renewable biological ingredients.
B Corp Certified
Made by a B Corp Certified Manufacturer or Brand.
Heat Safe
Microwave and Oven Safe.
Freezer Safe
Can be safely stored in a freezer.
Allergen Free
Safe for consumers with gluten or soy allergies.
These 14" Fiber PizzaRound pizza clamshell boxes are the first certified compostable, sustainable, tree-free, plant-based pizza boxes ever! The eco-friendly circular fiber clamshell reduces packaging waste, folding labor & storage needs.
CERTIFICATIONS
  • Certified OK compost HOME by TÜV AUSTRIA
  • Certified OK compost INDUSTRIAL by TÜV AUSTRIA
  • USDA Certified Biobased Product
  • Meets ASTM D-6400 standard for compostability
  • Meets FDA standards for food contact
FEATURES & BENEFITS
  • No added PFAS
  • Made from renewable fiber
  • Freezer safe
  • Contains no plastic or wax lining
  • Composts in 2-4 months in a commercial composting facility
  • Interior Dimensions: 14" Diameter
  • Exterior Dimensions: 16.5" Diameter
  • Total Height: 2.1"
  • Reduce Labor - Eliminates the need to manually fold boxes
  • Save Space - Provides nesting storage dramatically reducing space needs
Also available as a single sample and a smaller size 12" pizza box.